Otvoriť menu
Home  >  Izolácia stien domu

Ako funguje vnútorná stierka AERO-THERM®?

Stierka AERO-THERM® na vnútorné steny miestností dokáže výrazne zvýšiť tepelnú pohodu v každej miestnosti. Spoľahlivo, vďaka svojmu unikátnemu zloženiu, odráža teplo späť do miestnosti a zvyšuje teplo v miestnosti pri rovnakých nákladoch na kúrenie. Dlhodobým meraním je preukázané zvýšenie teploty v miestnosti o 2 - 3° C. A to už nie je vôbec zanedbateľná úspora.

Aké je zloženie stierky?

Základom interiérovej ​​stierky AERO-THERM® sú veľmi malé, sklenené 3M guličky, ktoré v spojení s izolačným materiálom Aerogel dokážu veľmi účinne odrážať teplo späť do miestnosti. Ďalej stierka obsahuje ďalšie spojiva a aditíva. Vytvára sa tým veľmi funkčný výrobok. AERO-THERM® zaisťuje to, že teplo v miestnosti neuniká do stien, ale odráža sa späť do priestoru, ktorý má takto ošetrené vnútorné steny. Účinnosť kúrenia sa s interiérovou stierkou zvyšuje v priemere až o 30%.

Nesmieme ale zabudnúť aj na ďalšiu vlastnosť stierky a tou je schopnosť pohlcovať do seba vzdušnú vlhkosť a tým zamedziť tvorbu plesní. Ak napríklad doma sušíte bielizeň na radiátoroch, alebo horúci kúpeľ v kúpeľni spôsobuje extrémnu vlhkosť, ktorá môže viesť až k vzniku plesní, potom určite opäť oceníte vlastnosti aplikovanej stierky na stenách.

Podstatnou informáciou je, že všetky komponenty, ktoré interiérová stierka obsahuje z nej vytvárajú zdravotne nezávadný výrobok s uplatnením aj v potravinárskych prevádzkach.

 

tepelne izolačná stierka

Musím ju aplikovať na všetky steny v miestnosti?

To nie je nutné. Stierka AERO-THERM® sa aplikuje na obvodové steny s presahom na priečku do vzdialenosti 20 - 40 cm a stropy. Cez tieto plochy uniká teplo z miestnosti najviac. Pokiaľ chcete ale využiť len vynikajúce vlastnosti stierky, ktorými je schopnosť zabrániť zrážanie vlhkosti na určitých miestach (rohy, špalety okien, preklady a pod.), aj tu stierka pomôže. V takom prípade je ale nutné stierku naniesť min. o 30 - 40 cm ďalej, než len na miesto s tvorbou plesne.

Ďalšie využitie nájde stierka aj na stenách za radiátormi. Únik tepla a prehrievanie múrov práve v mieste za radiátorom je vysoké, a aj tu nanesenie stierky bude mať veľký význam z pohľadu úspor.

 

tepelne izolačná stierka

Ako je najlepšie stierku nanášať?

Hneď na začiatku je nutné povedať, že stierka sa nanáša v hrúbke 1mm! Áno. Už 1mm hrubá vrstva stierky na stenách zaistí všetky vlastnosti stierky v plnej miere. Najjednoduchší spôsob je použitie zubového hladidla. Získate tým kontrolu nad nanášaným množstvom stierky. Ideálne je hladidlo so 4 alebo 6 mm zubom. Potom sa stierka nanesie rovnou stranou, v kútoch miestnosti si možno pomôcť špachtľou alebo štetcom. Stopy po hladítku je dobré odstrániť až druhý deň po polymerizácii celej vrstvy stierky. Doba schnutia závisí na vzdušnej vlhkosti a teplote v miestnosti a pohybuje sa okolo 20 hodín.

Na dosiahnutie ideálne hladkého povrchu sa odporúča stierku AERO-THERM® prebrúsiť po úplnom zaschnutí (druhý deň po aplikácii) brúsnym plátnom o hrubosti 240 mm. Zabrusovanie robte jemne, aby sa stierka nezbrúsila až na omietku.

 

A čo príprava povrchu stien?

Tá sa veľmi podobá príprave pred maľovaním. Steny by mali byť čisté a nemali by byť mastné. V prípade, že niektoré časti vnútornej omietky úplne nedržia, je nutné také miesta opraviť. Ak sú na stenách vápenné či hlinkové nátery ( v prípade, že sú aplikované viac ako 2 vrstvy náterov), je potrebné takú vrstvu maľby odstrániť. Pamätajte si, že životnosť stierky AERO-THERM® sa rovná životnosti a kvalite podkladu! Nutná je potom penetrácia steny. Tá zaistí optimálnu priľnavosť stierky na stenu. Odporúčame systémovú AT-PENETRÁCIU.

 

Je možné interiérovú stierku aj striekať?

Áno. Možné to je. Ale je nutné použiť nízkotlakové striekacie zariadenie. V opačnom prípade by došlo k poškodeniu sklenených guličiek obsiahnutých v stierke a stierka by stratila svoje vlastnosti.

 

Aká je spotreba stierky?

Potrebné množstvo stierky možno takmer presne odhadnúť podľa plochy stien, na ktoré budeme stierku nanášať. Vzorec na 1m2 = 1 liter stierky je pre nákup množstvo stierky dostačujúci (nutné je započítať aj presahy na priľahlé priečky). Stierku možno ešte pred aplikáciou trochu zriediť. Odoberte z originálneho balenia do čistej nádoby trochu stierky a pomalým miešaním dosiahnete konzistenciu hustej smotany. Podľa potreby sa riedi postupným pridávaním malého množstva čistej vody. Napr. do balenia 5l pridajte cca 2 dcl vody. Tým získate optimálnu konzistenciu stierky pre naťahovanie zubovým hladidlom.

 

Koľko s aplikovanou stierkou ušetrím?

Ak stierku aplikujete na obvodové (vonkajšie) steny v miestnosti a strop, zvýši sa teplota o 2-3 °C a náklady na vykurovanie miestnosti sa môžu znížiť až o 30% (tu záleží na použité stavebné konštrukcie a spôsob užívania daného priestoru). Ešte presnejšie to možno rozdeliť s ohľadom na zdroj vykurovania. U sálavých zdrojov tepla (napr. krbové kachle), bola meraním zistená úspora nákladov až o 26% a u konvenčných zdrojov tepla (napr. ústredné kúrenie s radiátormi) môže úspora dosiahnuť až 35%.  

 

Nebude stena s aplikovanou stierkou uzavretá?

V žiadnom prípade. Stierka má vynikajúcu priepustnosť pre vzdušnú vlhkosť. Steny sú aj po jej aplikácii priedušné. Stierka AERO-THERM® zabraňuje zrážaniu vzdušnej vlhkosti na povrchu steny, a tým zamedzí aj vzniku podmienok pre tvorbu toľko obávaných plesní.

hore