Otvoriť menu
Home  >  Tepelná izolácia budov

Ako vonkajšia stierka AERO-THERM® exterier funguje?

Princíp je úplne jednoduchý. AERO-THERM® exterier odráža dopadajúce slnečné lúče od steny domov, a tým nedovolí ich prehriatie. A stačí len vrstva o hrúbke 1mm a dom sa v horúcich letných dňoch prehreje výrazne menej. Stierky AERO-THERM® už spoľahlivo fungujú na mnohých domoch, bytoch alebo iných objektoch u nás i vo svete. Je až neuveriteľné, ako veľmi malé guličky v stierke znížia vedenie tepla do muriva, a tým zabránia ohriatiu vnútorných priestorov bytu. Aj keď sa snažíme zaťahovať žalúzie a bojovať s nepríjemným zvyšovaním teploty, je nutné si uvedomiť, akú veľkú plochu múrov domu dokáže slnko ohriať. Práve s použitím stierky na vonkajších stenách sa tento problém výrazne zlepší. Áno, všetko sa dá vyriešiť klimatizáciou. Ale jej prevádzka je tiež nákladná. A s vonkajšou stierkou AERO-THERM® exterier náklady na klimatizovanie vnútorných priestorov výrazne znížite.

1. Chladné počasie, zamračené
2. Teplé slnečné počasie
3. Teplé slnečné počasie po aplikácii stierky
tepelná izolácia vonkajších stien

Čo je Aerogel?

Možno ste o Aerogele už počuli. Dokonca sa o ňom môžete dočítať aj v Guinnessovej knihe rekordov a to väčšinou práve v spojení s až neuveriteľnou schopnosťou izolovať. Na dotyk pôsobí ako krieda. Jeho vlastnosti sa využívajú napr. aj pri letoch do vesmíru. A práve tento materiál v špeciálnej forme je obsiahnutý aj v niektorých stierkach radu AERO-THERM®.

 

tepelne izolačná stierka

Je stierka určená len na nové domy?

Stierka je určená ako pre novostavby, tak aj pre staršie domy, alebo dokonca aj chalupy. Proste ju možno použiť takmer všade. To slovíčko "takmer" obmedzuje použitie stierky na extrémne vlhké murivo, ktoré nie je vhodné pre aplikáciu vonkajšie stierky. Inak ale stierka AERO-THERM® exteriér priľne na väčšinu bežných povrchov, ktoré sa pre stavbu domov a budov používajú. Dokonca je vyskúšané, že veľmi dobre drží aj na OSB doskách alebo montovaných domoch, ktoré sa v minulosti veľmi často stavali a dnes ich majitelia riešia, ako dosiahnuť teplotnú pohodu nielen v zime, ale aj v horúcich letných dňoch.

Dôležitou informáciou pre majiteľov starších domov je aj to, že ak nanesú na vonkajšiu stenu stierku AERO-THERM® exterier, tak nedôjde k nepriedušnému zatvorenie stien a tie budú mať aj naďalej schopnosť "dýchať". Stierka má veľmi dobrú paropriepustnosť a je jedným z najlepších riešení pre staršie a staré stavby.

 

tepelne izolačná stierka

Musí sa povrch steny pred aplikáciou pripraviť?

Príprava podkladu je nutná, ale nie je ničím výnimočná. Povrch, na ktorý chcete stierku nanášať, je nutné odmastiť, odstrániť prach alebo plesne. Je to rovnaký postup, ako keď sa rozhodnete napríklad len maľovať. Ak je omietka v niektorých miestach porušená alebo už nedrží na murive, je nutné také miesta opraviť. Pred aplikáciou stierky je žiaduce povrch napenetrovať. Tým je zaistená ideálna priľnavosť. Žiadne iné úpravy pred aplikáciou stierky nie sú nutné.

 

Ako sa stierka na steny nanáša?

Stierka sa veľmi dobre nanáša hladítkom so 6 mm zubom. Pre rovné plochy to je ideálny spôsob, ako stierku naniesť. Ak máte k dispozícii nízkotlakové striekacie zariadenie, je možné stierku aj striekať. Tu je ale potrebné stierku zriediť na správnu hustotu tak, aby po namiešaní stierka plynule stekala z miešacej metly.

 

Ako vypočítať, koľko potrebujem stierky na svoj dom?

Výpočet je veľmi jednoduchý. Približne možno povedať, že 1l stierky je na 1m2 steny. Jedná sa samozrejme o hrubý odhad, ale podľa našich skúseností nie je nikdy výrazne vzdialený realite.

 

Je možné stierku použiť ako finálnu fasádnu vrstvu?

Áno. Stierka vďaka svojim vlastnostiam môže byť použitá ako finálna vrstva na vonkajšej stene domu. Odporúčame však túto stierku prekryť fasádnou farbou alebo fasádou. Vlastnosti stierky sa tým nijako nezmenšia a opticky budete mať nielen na stene fasádu so štruktúrou, ktorú požadujete, ale aj zaistenú dobrú izoláciu a od stien vášho domu sa budú slnečné lúče odrážať a nebudú ohrievať steny.

 

Chcem mať dom farebný, ale stierka je biela. Ako to vyriešiť?

Tu platí pravidlo, že stierku nie je vhodné priamo tónovať farbou. Ak teda chcete mať steny domu farebné, možno po aplikácii stierku pretrieť vhodnou fasádnou farbou s farebným tónom podľa vášho výberu. V dnešnej dobe je už ponuka farieb natoľko široká, že si určite vyberiete.

 

Kde všade možno vonkajšiu stierku aplikovať?

Ako sme už povedali, stierka je vhodná takmer na všetky stavebné materiály. Je dokonca aplikovateľná aj na kovové konštrukcie a kovové prvky pri niektorých typoch stavieb, a aj tu spoľahlivo znižuje ich prehrievanie dopadajúcim slnečným žiarením.

 

Môžem niekde vidieť dom s aplikovanou stierkou?

Tu je vhodné sa obrátiť priamo s otázkou na nás a pokúsime sa vám odporučiť najbližšie možnú stavbu, kde bola vonkajšia stierka AERO-THERM® exterier aplikovaná.

 

Má vonkajšia stierka nejaký certifikát?

Áno. Výroba prechádza každoročným auditom od TZUS Praha.

 

Nahradí vonkajšia stierka klasické zateplenie v zimnom období?

Nie. Ako alternatíva proti klasickému zatepleniu pre zimné obdobie slúži interiérová varianta. Vonkajšia stierka je hlavne zameraná na zamedzenie prehrievania stien domu v letných mesiacoch. V zimných mesiacoch sa jej vlastnosť čiastočne prejaví až po prehriatí celej steny.

hore